STAFF AND SCHOOL TEAMS

  •  
    THE ADMIN TEAM
     
    Principal
    James Nason 719-328-6900
    Assistant Principal / Athletic Director
    Alexis Knox-Miller 719-328-6900
    Assistant Principal
    Dan Carragher 719-328-6900
    Dean of Discipline Dana Goodier 719-328-6900
     
    SPECIAL SERVICES 
     
    8th Grade Counselor April Matulovich 719-328-6946
    7th Grade Counselor Trinity Moses 719-328-6908
    6th Grade Counselor Jennifer Trainor 719-328-6908
    School Psychologist
    Daryl Trujillo
    719-328-6918

     THE FRONT OFFICE
     
    Administrative Assistant
    Eryn Stivison
    719-328-6910
    Cyber Cafe Receptionist Andrena Graham 719-328-6911
    Attendance Secretary Marlene Roth 719-328-6913
    Front Desk Receptionist Kathy Pagel 719-328-6920
    Registrar / Data Processor Eryn Stivison 719-328-6912
    Community Liaison Jennifer Skaggs 719-328-6917
    Nurse Shannon Green 719-328-6916
    Health Technician
      719-328-6916
      

     6TH GRADE 

    Science Elaine Keel 719-328-6945
    Math Mary Doonan 719-328-6962
    Math & 6th Grade Lead
    Vasty Sanchez-Nelson 719-328-6960
    Language Arts
    Yael Horowitz 719-328-6982
    Language Arts Kendra Stewart 719-328-6983
    Social Studies / Social Studies Department Lead Tammi Price 719-328-6988

         

     7TH GRADE

    Science / Science Department Lead
    Leif Anderson 719-328-6948
    Math / Math Department Lead Donna Farmer 719-328-6939
    Math
    Dirk Steinfort 719-328-6940
    Language Arts / Language Arts Department Lead Amy Scoggins 719-328-6942
    Language Arts
    Sheila Greene 719-328-6941
    Social Studies & 7th Grade Lead
    Heather Kimberly 719-328-6943

      8TH GRADE 

    Science Jake McElyea 719-328-6947
    Math Han Yoon 719-328-6958
    Math Peter Karanevich 719-328-6956
    Language Arts Karen Henley 719-328-6957
    Language Arts Allie Kipps 719-328-6959
    Social Studies Whitney Brown 719-328-6955


     ELECTIVES 

    Computer Literacy David Brilliant 719-328-6985
    Drama / Broadcasting / Elective Department Lead Becky Duffey 719-328-6951
    Art Michele Arthur 719-328-6969
    Physical Education Doug Fewell 719-328-6925
    Physical Education Malia Sagiao 719-328-6977
    Orchestra James Divine 719-328-6970
    Choir / Guitar Raquel Vasquez 719-328-6968
    Instrumental Music Windy Cobos 719-328-6973
     

     ENGLISH LANGUAGE LEARNING 

    ELL Teacher Ken Bell 719-328-6963
    ELL Teacher Emily Osborne 719-328-6974
      

     SPECIAL EDUCATION

    Gifted and Talented    
    Significant Support Needs Tara-Rose Nakamura 719-328-6981
    Affective Education/Math Intervention Patrick Mulvey 719-328-6966
    Affective Education/Team Lead Robert Lewis 719-328-6937
    Math Intervention Mike Cleary 719-328-6965
    Reading Intervention Amber Bergen 719-328-6976
    Reading Intervention/Staffing Coordinator   719-328-6976
    Educational Assistant Leroy Quintana  
    Educational Assistant Cindy Kodama  
    Educational Assistant Theresa Tornabene  
    Educational Assistant Deb Palmer  
    Educational Assistant Mirage Smith  
      
         
     LIBRARY MEDIA CENTER
     
    Library Technology Educator Robin Birringer 719-328-6924
    Library Technology Technician / Website James Fulmer 719-328-6923
     

     SUPPORT STAFF 

    In School Suspension Reyes Olmo
    719-328-6987
    Security Larry Lucero 719-328-6972
    Security Keven Meyer 719-328-6915
    Building Manager Mark Miller 719-328-6933
    Asst. Building Manager Sean Palmer 719-328-6933
    Building Technician   719-328-6933
    Building Technician Rodolfo Lopez 719-328-6933
    Building Technician Bryce Whiting 719-328-6933
    Kitchen Jennifer Reed 719-328-6932
     
     
     

     
     
     
CLOSE
CLOSE